MODERN + DESIGN F179

ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 810. Stämplad Valaistustyö.
Slutpris
3 800 EUR
Utropspris
5 000 EUR
SVENN ESKE KRISTENSEN, SATSBORD, 3 DELAR. 1950-tal.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
800 EUR
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Soinne & Kni Oy.
Slutpris
204 EUR
Utropspris
200 EUR
TOVE JANSSON, "CYKLAMEN".
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
4 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPOR, 4 ST.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR
HELGE DAHLMAN, "YLLÄSTUNTURI".
Slutpris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
VEIKKO MARTTINEN, TURKOST HAV.
Slutpris
2 101 EUR
Utropspris
2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Slutpris
1 361 EUR
Utropspris
1 800 EUR
GOLVLAMPA. Itsu. 1950-tal.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, LJUSSTAKAR, 4 ST. Sign. TW. Silver 830.
Slutpris
2 110 EUR
Utropspris
1 700 EUR
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1940-/50-tal.
Slutpris
360 EUR
Utropspris
400 EUR
LEA KAUPPI,
Slutpris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ALPO JAAKOLA, MAN OCH KVINNA.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
Slutpris
1 451 EUR
Utropspris
2 000 EUR
JOAN MIRÓ, "LES AMOUREUX ET LUNA PARK".
Slutpris
3 700 EUR
Utropspris
3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
3 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Slutpris
770 EUR
Utropspris
800 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
Slutpris
900 EUR
Utropspris
1 000 EUR
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
Utropspris
1 500 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS. Sign. GH 3- Karhula. 1940-tal.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKSKÅL. Sign. GT.
Slutpris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUBER, 10 ST. Signerade.
Slutpris
2 300 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy, 1950-tal.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
TOINI MUONA, VAS. Sign. TM, Arabia.
Slutpris
520 EUR
Utropspris
600 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, SJÄLVPORTRÄTT.
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TOVE JANSSON, DEN BLÅ STOLEN.
Slutpris
6 400 EUR
Utropspris
5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Sign. TW. Kultakeskus 1959.
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign Nuutajärvi Notsjö.
Slutpris
601 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
Slutpris
1 410 EUR
Utropspris
1 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Slutpris
7 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
SAM VANNI, ABSTAKTION.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Stämplad Taito.
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ.
Slutpris
719 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "BRÖDFLICKAN".
Slutpris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
JUHANI HARRI, "KL. 1:50", 1971.
Slutpris
523 EUR
Utropspris
600 EUR