KLASSISKA
794568
Gunnar Berndtson
(1854-1895)
Gunnar berndtson, sittande italiensk kvinna, 1870

GUNNAR BERNDTSON, SITTANDE ITALIENSK KVINNA, 1870.

Sign. Olja på duk 29x23 cm.

Övrigt

GUNNAR BERNDTSON, SITTANDE ITALIENSK KVINNA 1870

Gunnar Berndtson började sina konststudier i Helsingfors vid Finska Konstföreningens ritsal. Men eftersom ritsalen enbart erbjöd undervisning i teckning, var det naturligt att ta privatlektioner hos en etablerad konstnär. I Finlands Allmänna Tidning 10.4.1895 ingår en minnesruna över Berndtson med uppgifter om hans lärare. Här nämns såväl Erik Johan Löfgren (1825-1884) som den tyska porträttkonstnären Bernhard Reinhold (1824-1892).

Bernhard Reinhold lämnas oftast utanför historieskrivning om konstlivet i Helsingfors, kanske på grund av sin nationalitet. Man vet att han som lärare i Dresden undervisat bland annat Ida Silverberg och att han hösten 1869 kom till Helsingfors där han höll ateljé i olika hyreslägenheter i centrum. Albert Edelfelt studerade hos honom, vid sidan av sin skolgång, 1869-1871 och det samma gjorde Gunnar Berndtson. Tidigare har man vetat att han gjorde det åtminstone 1871 vilket förklarar varför han just då började måla porträtt, vilket var Reinholds specialité. Då vi vet att Edelfelt och Berndtson var jämngamla och att de gick i samma gymnasium, nuvarande Norssen, är det möjligt att Berndtson skulle ha tagit lektioner i oljemåleri samtidigt, i alla fall i december 1870 då denna Italienska kvinna målades. I dagstidningarna berättas att Reinhold arbetet på två stora målningar med italienska motiv. Han hade med sig skisser och studier från en resa till Italien. Dessa torde ha varit förebild för just denna målning.

Berndtsons Italienska kvinna är målad när han var blott 16 år gammal och två år före han avlade studentexamen. Oljemålningstekniken och motivet tyder på att just denna målning utförts hos Reinhold. Skulle det vara en kopia, skulle han ha skrivit ”Cop.”, vilket inte är fallet. Målningen är signerad i hans namn.

Målningen har en intressant proveniens. Konstnären har gett den i julgåva 1870 åt sin kusin Emelie de la Chapelle (1853-1919) och hans far, Fredrik Berndtson som bland annat satt med i Finska Konstföreningens styrelse och arbetade som journalist, har skrivit på baksidan en vers som berättar om verkets tillblivelsehistoria. Fröken de la Chapelle hade blivit moderslös när hon var 4 år gammal och enligt Elsa von Born hade hon vistats ett år i Schweitz där hon bland annat sett Mont Blanc och hänryckts av alperna. Denna resa förklarar varför en målning med just detta motiv gavs till henne.

Marina Catani

3 000
32 043
3 313
Utropspris
8 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
11 maj 2016 7:42
3 000 EUR