Klassiska F183

 
DORA WAHLROOS, PORTRÄTT AV DAM.
Slutpris 
1 250 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
VITOLD BIALYNITSKI-BIRULLA, HÖSTFÄRGER.
Slutpris 
4 200 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
ELLEN FAVORIN, STRANDLANDSKAP.
Slutpris 
1 901 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 400 EUR
KARTA, handkolorerat kopparstick, Johann Baptist Homann, 1700-tal.
Slutpris 
330 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
LAURI LEPPÄNEN, EINO LEINO.
Slutpris 
700 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
MATTA, Bijar.
Slutpris 
900 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 400 EUR
ARMBAND, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Vilnius 1848.
Slutpris 
1 650 EUR
Utropspris 
1 600 - 1 800 EUR
KARTA, kopparstick, "Plan des castels Cronslot, A 1750".
Slutpris 
320 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
GUNNAR BERNDTSON, SOMMARLANDSKAP MED SVAN.
Slutpris 
6 000 EUR
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
PER KRAFFT D.Y., ALLEGORISK KVINNOFIGUR.
Slutpris 
1 650 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 700 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, BARN PÅ STRANDEN.
Slutpris 
3 901 EUR
Utropspris 
3 500 - 4 000 EUR
MIKKO CARLSTEDT, ÄNGSBLOMMOR.
Slutpris 
850 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
BERNDT LINDHOLM, STRANDBRÄNNINGAR.
Återrop
Utropspris 
4 000 - 6 000 EUR
ETT PAR BIEDERMEIER STOLAR, Ryssland ca 1820-30-tal.
Slutpris 
2 300 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
SYBORD, empire, 1800-talets första hälft.
Slutpris 
1 850 EUR
Utropspris 
900 - 1 200 EUR
RING, briljantslipad diamant, 18K vitguld.
Återrop
Utropspris 
3 500 - 4 000 EUR
MATTA, Bachtiari antik.
Slutpris 
265 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
ÖRHÄNGEN och BROSCH / HÄNGE, mikromosaik, guld.
Slutpris 
2 906 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
KARTA, Oost Zee, Johannes van Keulen, 1700-talets början.
Slutpris 
370 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
MATTA, Khorasan, antik.
Slutpris 
5 200 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
ETT PAR SIDOBORD, mahogny, England 1800-talets första hälft.
Slutpris 
1 150 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
ELVI MAARNI, SYSTRAR.
Slutpris 
7 977 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
KARTA, "Sveciae Regnum", Giovanni Botero, ca 1596/97.
Slutpris 
800 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
RING, briljantslipad diamant, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
2 800 - 3 200 EUR
ETUI, 18K guld, svart emalj.
Återrop
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR
ETT PAR SENGUSTAVIANSKA BALJFÅTÖLJER, ca 1800.
Slutpris 
3 000 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
GUSTAVIANSK SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets slut.
Slutpris 
1 100 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
GUSTAVIANSK TABURETT, sent 1700-tal.
Slutpris 
590 EUR
Utropspris 
300 - 400 EUR
ETT PAR GUSTAVIANSKA STOLAR, sent 1700-tal.
Slutpris 
940 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 600 EUR
ANTON HEINRICH DIEFFENBACH, FLICKA I SKOGEN.
Slutpris 
1 950 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
MIKKO OINONEN, SOMMARVY.
Slutpris 
700 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
KARTA, "Regiones ad Sinum Finnicum", Holmiae 1742.
Slutpris 
380 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
ELLEN THESLEFF, TÄNKARE.
Slutpris 
920 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
OKÄND KONSTNÄR, KRISTUS.
Slutpris 
1 050 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
OSKAR PARVIAINEN, ORIENTALISK DANSÖS.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, MAJBRASA.
Slutpris 
14 200 EUR
Utropspris 
10 000 - 12 000 EUR
COLLIER och ARMBAND, 18K guld.
Slutpris 
1 800 EUR
Utropspris 
2 200 - 2 400 EUR
SANTERI SALOKIVI, BÅTAR VID STRANDEN.
Slutpris 
3 600 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, KRETSEN KRING GUISEPPE RECCO, STILLEBEN.
Slutpris 
1 200 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, guld.
Slutpris 
15 000 EUR
Utropspris 
18 000 - 20 000 EUR
BORDSLYSTER, Sverige 1700-talets slut.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
KARMSTOLAR, empire, Ryssland 1800-talets början.
Slutpris 
2 300 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
JOHAN SEDERHOLMS VASAORDEN 1778, 18 K, vikt ca 27 g, Diameter 31,5 mm.
Slutpris 
13 600 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
KINESISK LERSKULPTUR, Tang dynastin 618-906 e.Kr.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
FRANCESCO ALBANI, TILLSKRIVEN, LEKANDE BARN.
Slutpris 
1 800 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
EUGEN GUSTAV DÜCKER, MÅNSKENSFISKE.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
2 800 - 3 200 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
Slutpris 
10 000 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
TYKO SALLINEN, SJÄLVPORTRÄTT.
Slutpris 
1 300 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
PIEDESTALER, ETT PAR, Sverige 1800-talets slut.
Slutpris 
660 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
SIDEBOARD, England 1800-talets första hälft.
Slutpris 
400 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
ALBERT EDELFELT, "RUOKOLAKSGUMMA (ELLI JÄPPINEN)".
Slutpris 
520 EUR
Utropspris 
400 - 500 EUR
FRANS MAEXMONTAN, FARTYG UTANFÖR HELSINGFORS.
Slutpris 
2 600 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, "JESSICA".
Slutpris 
600 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
TRE PORSLINSFAT, empire, Wien 1800-talets början.
Slutpris 
320 EUR
Utropspris 
300 - 500 EUR
HÄNGE, infattat mynt 20K guld, Bysantinska riket.
Slutpris 
710 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
THORSTEN WAENERBERG, HELSINGFORS SOCKERFABRIK.
Slutpris 
2 100 EUR
Utropspris 
5 000 - 7 000 EUR
ELDSKÄRM, Ryssland ca 1820-30, gotisk.
Slutpris 
690 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
RING, 18K guld. Cartier 1990.
Slutpris 
440 EUR
Utropspris 
400 - 500 EUR
ALBERT EDELFELT, "BERGSLANDSKAP FRÅN VALESCURE".
Slutpris 
5 200 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
RING, 18K guld. Cartier " Love".
Slutpris 
729 EUR
Utropspris 
500 - 700 EUR
SPEGEL, empire, signerad av J.M.Berg Göteborg 1800-talets början.
Slutpris 
800 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALECENTEN".
Slutpris 
8 600 EUR
Utropspris 
7 000 - 9 000 EUR
SLEV, silver, Moskva 1889, Vasili Baladanov.
Slutpris 
470 EUR
Utropspris 
300 - 400 EUR
MATTA, Qum Toranj 1900-talets slut.
Slutpris 
5 200 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
ARMRING, 18K guld, lapis lazuli. Ilias Lalaounis, Grekland.
Slutpris 
1 251 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
GUSTAVIANSK TAKKRONA, Sverige 1800-talets första hälft.
Slutpris 
3 700 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
SVENSK BAROCKSPEGEL, 1700-talets början.
Slutpris 
501 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
KARTA, Pierre Schenk "Europa excultissima", ca 1700.
Slutpris 
360 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
STOLAR 8 ST, Ryssland 1800-talets början.
Slutpris 
2 600 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 200 EUR
JOSEFINA HOLMLUND, FJORDLANDSKAP.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-talets slut.
Slutpris 
642 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
PJOTR OSSOVSKI, "KATEDRALERNA I KREML".
Slutpris 
4 600 EUR
Utropspris 
3 000 - 3 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, LEMMINKÄINEN VID ELDFLODEN.
Slutpris 
90 400 EUR
Utropspris 
80 000 - 120 000 EUR