Design + Art Helsinki F185

 
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Slutpris 
320 EUR
Utropspris 
400 - 500 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Slutpris 
200 EUR
Utropspris 
300 - 400 EUR
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
Slutpris 
1 000 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Slutpris 
3 100 EUR
Utropspris 
3 000 - 3 500 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Slutpris 
460 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Slutpris 
4 400 EUR
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
Slutpris 
895 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Återrop
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
Slutpris 
1 052 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
Slutpris 
1 600 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Slutpris 
820 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
Slutpris 
420 EUR
Utropspris 
600 - 700 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
Slutpris 
820 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Slutpris 
720 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Slutpris 
440 EUR
Utropspris 
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Slutpris 
40 200 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
Slutpris 
800 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
Slutpris 
3 800 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Slutpris 
30 000 EUR
Utropspris 
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Slutpris 
300 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
Slutpris 
2 300 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
Slutpris 
7 202 EUR
Utropspris 
7 000 - 8 000 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Slutpris 
2 000 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
Slutpris 
420 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
Slutpris 
1 860 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
Slutpris 
1 850 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
Slutpris 
1 350 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 400 EUR
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
Slutpris 
5 200 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris 
12 000 - 16 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Slutpris 
1 200 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 700 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
Slutpris 
3 700 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Slutpris 
822 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 400 EUR
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
Slutpris 
400 EUR
Utropspris 
700 - 900 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Slutpris 
2 800 EUR
Utropspris 
3 000 - 3 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Slutpris 
2 900 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
Slutpris 
400 EUR
Utropspris 
700 - 900 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
1 600 - 1 800 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Slutpris 
4 600 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
Slutpris 
1 250 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
Slutpris 
819 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
Slutpris 
1 250 EUR
Utropspris 
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Slutpris 
600 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Slutpris 
1 700 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Slutpris 
705 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
Slutpris 
2 900 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Slutpris 
970 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
Slutpris 
975 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
Slutpris 
1 900 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
Slutpris 
4 200 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
Slutpris 
1 600 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
Slutpris 
1 150 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Slutpris 
9 500 EUR
Utropspris 
7 000 - 8 000 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Slutpris 
1 450 EUR
Utropspris 
1 500 - 1 800 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, STOL, Wilhelmiina, 1950-tal.
Återrop
Utropspris 
1 600 - 2 000 EUR
H. AHTELA, VINTERVY.
Slutpris 
1 900 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
Slutpris 
3 700 EUR
Utropspris 
2 300 - 2 500 EUR
FLORENCE KNOLL, BORD 405. 1955-1968.
Slutpris 
860 EUR
Utropspris 
600 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Slutpris 
470 EUR
Utropspris 
400 - 500 EUR
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
Slutpris 
9 700 EUR
Utropspris 
12 000 - 16 000 EUR
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
Slutpris 
4 800 EUR
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR