852982
Maria Wiik
(1853-1928)
Maria wiik, studie av man
Maria wiik, studie av man
Maria wiik, studie av man

MARIA WIIK, STUDIE AV MAN.

Sign. Blandteknik på papper 60x46 cm.

Proveniens

Verkets tidigare ägare var överste Hugo Robert Standertskjöld (1844-1931) som föddes i Finland och ägde en vapenfabrik i Ryssland.

Han tillhörde Svenska Litteratursällskapet i Finland och var god vän med Johan Ludvig Runeberg och Alfred Nobel.

Verket ärvdes av mormodern till den nuvarande ägaren, tillsammans med verk av många andra namnstarka konstnärer såsom Schjerfbeck, Edelfelt och Lundahl.

Övrigt

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Slutpris
550
5 901
611
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
21 maj 2017 12:42
550 EUR
20 maj 2017 18:37
491 EUR
17 maj 2017 5:42
470 EUR
12 maj 2017 6:35
150 EUR