905084
BORDSPENDYL, rokoko, hovurmakare Jacob Kock, Stockholm verksam 1762-1805.
Bordspendyl, rokoko, hovurmakare  jacob kock, stockholm verksam 1762 1805

Slitet fodral med bronsbeslag. spår av förgyllning. Urtavlan signerad J.Kock Stockholm. Höjd 71 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången.

Proveniens

Vicehärasdhövding Erik Elfvengren, Helsingfors

Joachim Borgström
Joachim Borgström
Specialist klassisk konst, möbler, konsthantverk och silver
+358 (0)40 555 1334

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 560
16 714
1 727
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
21 maj 2017 9:25
1 560 EUR
21 maj 2017 9:25
1 550 EUR
15 maj 2017 11:12
1 500 EUR
14 maj 2017 8:54
1 300 EUR
13 maj 2017 18:57
1 200 EUR