Helsinki Today - Contemporary Art F187

Visar föremål 1 – 100 av 106
JOHANNA LECKLIN, "GIRLS JUST WANNA HAVE FUN".

Videoinstallation. HD video, tre kanaler, edition 1/5, 4 min 30 sek, utförd 2013.

Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
ULLA AHOLA, BROSCH, silver, marmor, hematit, handslipat glas, 2010.

Broschens bredd 70 mm.

Utropspris
450 - 550 EUR
MARKUS HENTTONEN, "HOUSE #1038".

A tergo sign. 2012. Pigmentavdrag på papper, fäst på aluminium, edition 1/6, 59x77 cm.

Slutpris 1 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUHA HÄLIKKÄ, "DIVINE INTERFERENCE OF DOLLAR".

Olja på duk 180x258 cm.

Slutpris 1 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HANNA RYYNÄNEN, RING, "Vinterträdgård", diabas, 2013.

50 x 30 x 20 mm. Storlek 20.

Slutpris 120 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
SOFIA WILKMAN, "PORT I".

SOFIA WILKMAN, "PORT I".

A tergo sign. 2009. Akryl 165x100 cm.

Utropspris
2 200 - 3 200 EUR
PENTTI SAMMALLAHTI, "CILENTO, ITALY".

Sign. 2000. Silvergelatinfotografi, bildyta 14.8x11.2 cm.

Slutpris 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MARI RANTANEN, "SEARCHING FOR THE RIGHT ONE VII".

A tergo sign. 2002. Olja på duk 60x80 cm.

Slutpris 1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
HANNA RYYNÄNEN, RING, "Vinter trädgård", diabas.

25 x 20 x 45 mm. Storlek 16.

Utropspris
200 - 300 EUR
HANNA RYYNÄNEN, RING, "Frost", diabas, trä, 2014.

45 x 30 x 20 mm. Storlek 19.

Utropspris
200 - 300 EUR
ANTTI RINTALA, "BLUE EYE".

ANTTI RINTALA, "BLUE EYE".

A tergo sign. 2009. C-print monterad på aluminium, 1/7, 90x135 cm.

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MOTSATTA STRANDEN".

A tergo sign. Olja på skiva 180x133 cm.

Slutpris 4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
CHAO-HSIEN KUO, ÖRHÄNGEN, "Black flower earrings with flying seed", silver, 18K guld, 2015.

Keum-boo 24K förgyllning. 20 x 20 x 40 mm.

Slutpris 487 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (LJUS)".

A tergo sign. -09. Gouache och pigment på duk 145x145 cm.

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RISTO SUOMI, "UTAN TITEL".

RISTO SUOMI, "UTAN TITEL".

A tergo sign. 1994. Olja på duk 61x80 cm.

Slutpris 740 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ULLA AHOLA, HALSSMYCKE, marmor, 2010.

Marmorpärlornas diameter 10-25 mm. Halssmyckets längd ca 90 cm.

Utropspris
700 - 800 EUR
SOFIA WILKMAN, "OPPORTUNITIES".

A tergo sign. 2006. Akryl på duk 20x20 cm.

Slutpris 320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RISTO VILHUNEN, "RÖD KOSMOS".

RISTO VILHUNEN, "RÖD KOSMOS".

A tergo sign. 2004. Akryl och plexiglas 60x60 cm.

Slutpris 820 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
HANNU VÄISÄNEN, "PROFET".

HANNU VÄISÄNEN, "PROFET".

A tergo sign. 2012. Olja på duk 92x73 cm.

Slutpris 1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MARI RANTANEN, "DESIRABLE CLOSENESS".

A tergo sign. 2009. Akryl och pigment på duk 60x70 cm.

Slutpris 1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
MATTI KUJASALO, KOMPOSITION.

MATTI KUJASALO, KOMPOSITION.

A tergo sign. -89. Olja på duk, uppfodrad på pannå 100x100 cm.

Slutpris 4 000 EUR
Utropspris
5 000 EUR
MARKKU LAAKSO, "ARKTISK LUST VID STRANDEN".

A tergo sign. 2006. Olja på duk 89x130 cm.

Slutpris 3 452 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SOFIA WILKMAN, "PORT I".

SOFIA WILKMAN, "PORT I".

A tergo sign. 2009. Akryl på duk 165x100 cm.

Utropspris
2 200 - 3 200 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "WÜRZELN".

MARIKA MÄKELÄ, "WÜRZELN".

Triptyk. A tergo sign. -87. Olja på duk 180x50 + 200x277 + 180x50 cm.

Slutpris 13 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
CHAO-HSIEN KUO, RING, "Leaf ring, gold bubbles", silver, 2012.

Silver och keum-boo 24K förgyllning. Storlek 18. 50 x 25 x 45 mm.

Slutpris 460 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "NATTMÖSSÄ".

JANNE RÄISÄNEN, "NATTMÖSSÄ".

A tergo sign. 2009. Olja på duk 38x38 cm.

Slutpris 480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ULLA AHOLA, BROSCH, silver, jaspis, hematit, syntetisk rubin, 2008.

Broschens höjd 150 mm, bredd 70 mm.

Utropspris
400 - 500 EUR
RISTO VILHUNEN, "BLÅ KOSMOS".

RISTO VILHUNEN, "BLÅ KOSMOS".

Sign. 2004. Akryl och plexiglas 60x60 cm.

Slutpris 880 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
CILDO MEIRELES, UTAN TITEL.

CILDO MEIRELES, UTAN TITEL.

A tergo signerad med dedikation. Pastell 60x39 cm.

Slutpris 3 300 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
TARJA TUUPANEN, HALSSMYCKE, marmor, stålvaijer, messing, 2016.

Marmordelen gjord av gamla salt- och pepparkvarnar. Hänget 130 x 60 x 50 mm, halssmyckets längd 45 cm.

Utropspris
600 - 700 EUR
HANS CHRISTIAN BERG, "LIGHTCELL VII".

Akryl, 19000 sugrör 50x50x26,5 cm.

Slutpris 3 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TARJA TUUPANEN, BROSCH, "Valkoisesta", cacholong, silver, 2009.

13 x 8, 5 cm.

Utropspris
600 - 700 EUR
JOHANNA LECKLIN, "SHE HAD SEVEN DRESSES FOR THE TRIP, JUST IN CASE THEY WOULD MEET".

A tergo sign. 2012. Digital c-print, 2/5, bildstorlek 85x85 cm.

Slutpris 2 100 EUR
Utropspris
2 200 - 2 800 EUR
MARKUS HENTTONEN, "ROOM #2".

MARKUS HENTTONEN, "ROOM #2".

A tergo sign. 2008. Diasec, 2/6 + 2 AP 60x79 cm.

Slutpris 1 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUKKA KORKEILA, "ROPES OF TEARS".

Blandteknik 141x135 cm.

Slutpris 3 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
ENRICO GARFF, "EGYPT LIGHT".

ENRICO GARFF, "EGYPT LIGHT".

Sign. Olja på duk 100x80 cm.

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR

Sign. -99. Silvergelatinfotografi, bildyta 6.5x16.2 cm.

Slutpris 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR

Slutpris 1 760 EUR
Utropspris
2 200 - 2 800 EUR
JANNA SYVÄNOJA, KAULAKORU, papper, stålvajer, 2016.

Pappersdelen ca 12 x 6,5 cm.

Utropspris
600 - 700 EUR
PASI TAMMI, "ÄNDLÖSA TRÅDAR".

PASI TAMMI, "ÄNDLÖSA TRÅDAR".

A tergo sign. Olja på duk 95x125 cm.

Slutpris 2 520 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MARKKU SALO, KONSTGLAS, 5 st, "Konungarnas Dal"-serien, Notsjö, 1988.

Markku Salo Nuutajärvi, Notsjö, 83/500. Markku Salo Nuutajärvi, Notsjö, 96/500. Markku Salo Nuutajärvi, Notsjö, 103/500. Markku Salo Nuutajärvi 140/500. Markku Salo Nuutajärvi 167/500. Höjd 20-27 cm.

Slutpris 1 430 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAILI TANG, "THINGS BEHIND THE SUN".

A tergo sing. 2008. Olja på duk 200x190 cm.

Slutpris 8 020 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
JANNA SYVÄNOJA, HALSSMYCKE, papper, stålvajer, 2010.

Pappersdelen 19 x 14 cm.

Utropspris
900 - 1 000 EUR
PAULI PARTANEN, glasskulptur, signerad Pauli Partanen. Tillverkningsår 2014.

Resa. Längd 30 cm.

Slutpris 290 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
MARJATTA OJA, "MÅLNING".

MARJATTA OJA, "MÅLNING".

Målning och videoprojektion. Olja på skiva 160x220 cm + SD-kort.

Utropspris
4 800 - 5 200 EUR
INNI PÄRNÄNEN, RING, "Polymorphous", förgyllt silver, 2003.

Storlek 17.

Slutpris 265 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SAMPPA TÖRMÄLEHTO, "HELPING HAND".

A tergo sign. 2016. Akryl på duk 141x120 cm.

Slutpris 1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MARTTI AIHA, UTAN TITEL.

MARTTI AIHA, UTAN TITEL.

A tergo sign. -05. Trä och glas, diameter 86.5 cm.

Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
MATTI KUJASALO, UTAN TITEL.

MATTI KUJASALO, UTAN TITEL.

A tergo sign. -91. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 5 delar, á 150x30 cm.

Slutpris 8 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
JENNI ROPE, "MAN".

JENNI ROPE, "MAN".

A tergo sign. 2006. Akryl och kollage på duk 150x150 cm.

Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TANELI ESKOLA,  "ÖST".

TANELI ESKOLA, "ÖST".

Sign. 2017. Pigmentavdrag 33x30 cm.

Utropspris
500 - 700 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "GRÅ STAD".

Sign 2012. Akryl på duk, uppfodrad på böjd pannå 70x117x15 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ANU PENTTINEN, vas, "Magnitude", signerad Anu Penttinen, 2007 Finland.

Omfångsglas i opal, klart och svart. Graverad dekor. Höjd 39,5 cm.

Slutpris 570 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TEEMU KORPELA, "HÄRDAS I".

TEEMU KORPELA, "HÄRDAS I".

A tergo sign. 2008. Olja på duk 135x100 cm.

Slutpris 1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KARI RIIPINEN, "SHADOWS".

KARI RIIPINEN, "SHADOWS".

Sign. -91. Polaroid collage 43x29.5 cm.

Slutpris 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "DEN ANDRE ÄR ALLTID I ANKOMMANDE".

A tergo sign. 2007. Olja på trä 85x121.5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TANELI ESKOLA, "SKYMNING".

TANELI ESKOLA, "SKYMNING".

Sign. -89. Pigmentavdrag 98x50.5 cm.

Slutpris 900 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
HELENA LEHTINEN, HALSSMYCKE, blandteknik, 2006.

Mått ca 40 x 25 cm.

Utropspris
400 - 500 EUR
VEIKKO HIRVIMÄKI, "MAMMA".

VEIKKO HIRVIMÄKI, "MAMMA".

Sign. 1/1. Sten, metall, träsockel, bredd 48 cm.

Slutpris 1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TANELI ESKOLA, "SPEGELBOLL".

TANELI ESKOLA, "SPEGELBOLL".

Sign. 1997. Pigmentavdrag 50.5x49.5 cm.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA PITKÄNEN, "VÄXTSKOTT".

PEKKA PITKÄNEN, "VÄXTSKOTT".

Sign. 2016. Brons 1/1, höjd 23 cm.

Slutpris 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VIGGO WALLENSKÖLD, "LÅNG VÄNTAN".

A tergo sign. 2006. Olja på papper 38 x 30 cm.

Slutpris 1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAULI PARTANEN, glasskulptur, signerad Pauli Partanen. Tillverkningsår 2013.

Snow bird. Längd 35 cm, total höjd inklu. träbas. 15 cm.

Slutpris 570 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
HELI HUOTALA, "OVERKLIG HÄNDELSE".

Olja på duk, 201x171 cm.

Slutpris 2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ANU PENTTINEN, vas, signerad Anu Penttinen, 2007 Finland.

Svart och rött omfångsglas. Graverad dekor. Höjd 21 cm.

Slutpris 200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TEEMU KORPELA, "HÄRDAS II".

TEEMU KORPELA, "HÄRDAS II".

A tergo sign. 2008. Olja på duk 139x89 cm.

Slutpris 1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
TIINA TORKKELI, "VÄNTAN PÅ VÅR".

Sign. 2015. Svetsat stål, bredd 54 cm.

Slutpris 350 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ANU PENTTINEN, vas, signerad Anu Penttinen 2007.

Omfångsglas i opal, klart och svart. Höjd 17 cm.

Slutpris 110 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
MARI RANTANEN, "A WAY OUT".

MARI RANTANEN, "A WAY OUT".

A tergo sign. -88. Olja på duk 145x145 cm.

Slutpris 3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "OMVÄNDNING I".

A tergo sign. -92. Gips, olja på pannå, höjd 28 cm + 30 cm + 28 cm + 40x40 cm.

Slutpris 1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIK CREUTZIGER, "ENSAMVARG".

ERIK CREUTZIGER, "ENSAMVARG".

A tergo sign. 2013. Olja på duk 110x180 cm.

Utropspris
1 600 - 2 000 EUR
JOHANNES RANTASALO, KONSTGLAS.

Sign. 2006. Bredd 56 cm.

Slutpris 500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
VIGGO WALLENSKÖLD, "I GUNGAN".

A tergo sign. 1994. Olja på skiva 58,5x60 cm.

Slutpris 660 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
KIM SOMERVUORI, "GHOST OF AN ARTIST".

A tergo sign. 2015-16. Olja och kollage 200x150 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SARI KEMPPINEN, "LÅNG STUND, LÅNGSAM TID I".

A tergo sign. 2011. Knappar på duk 200x158 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ARTO KORHONEN, UTAN TITEL.

ARTO KORHONEN, UTAN TITEL.

A tergo sign. 2010. Akvarell 141 x 99 cm.

Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR.

Arabia, mitten av 1980-talet, höjd 52 cm.

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JENNI HILTUNEN, "LIGHT HEAD".

JENNI HILTUNEN, "LIGHT HEAD".

A tergo sign. 2013. Acryl på duk 39x33.5 cm.

Slutpris 1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PEKKA JYLHÄ, "KÄLLAN".

PEKKA JYLHÄ, "KÄLLAN".

Brons, längd 20 cm.

Slutpris 1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TEEMU SAUKKONEN, KOMPOSITION.

TEEMU SAUKKONEN, KOMPOSITION.

Sign. -94. Olja på duk 60x50 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
600 EUR
JANI HÄNNINEN, UTAN TITEL.

JANI HÄNNINEN, UTAN TITEL.

A tergo sign. 2000. Olja på duk 81x81 cm.

Slutpris 970 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
SARI TENNI, "BECKHAM".

SARI TENNI, "BECKHAM".

Sign. 2003. Olja på duk 35x35 cm.

Slutpris 480 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PASI RAUHALA, "HALF LIFE".

PASI RAUHALA, "HALF LIFE".

A tergo sign. 2014. Installation 24x23.5x22 cm.

Slutpris 480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JONNA JOHANSSON, "STRAWBERRY CHOCOLATE".

Sign. 2007. Olja, akryl och alkyd på duk 35x100 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
STEFAN LINDFORS, TALARSTOL.

STEFAN LINDFORS, TALARSTOL.

Genomskinlig glasfiberduk och metallstomme, glas. Två lampor. Höjd 153 cm, bredd 130 cm.

Slutpris 620 EUR
Utropspris
1 000 EUR
HEIKKI ORVOLA, bägare, 2 st, signerade Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö.

Klar samt svart filigranglas. Höjd 17-18,5 cm.

Slutpris 410 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
ERIK CREUTZIGER, "SKARVAR".

ERIK CREUTZIGER, "SKARVAR".

A tergo sign. 2011. Olja på duk 160x110 cm.

Slutpris 1 000 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
CANAL CHEONG-JAGERROOS, "LADY ON YELLOW FIELDS".

Sign. -08. Olja på duk 60x60 cm.

Slutpris 1 570 EUR
Utropspris
600 EUR
FINN STONE, CHROME HIGH TOPS.

FINN STONE, CHROME HIGH TOPS.

Sign. 2014. Krom, 5/21, längd 30 cm.

Slutpris 705 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
PAULI PARTANEN, SKULPTUR, keramik, Arabia 1984.

"Together". Koboltglasyr och guldmålning. Höjd 18 cm.

Slutpris 220 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
JANI HÄNNINEN, "FUCK HEAD".

JANI HÄNNINEN, "FUCK HEAD".

A tergo sign. 2002. Olja på duk 92x81 cm.

Slutpris 2 700 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ELINA ULVIO, "PLANKTON".

ELINA ULVIO, "PLANKTON".

Ljusverk, 2015, stål, förkromad yta 75x75 cm.

Utropspris
900 - 1 200 EUR
CANAL CHEONG-JAGERROOS, "LADY IN SILVER".

Slutpris 1 000 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUKKA MÄKELÄ, UTAN TITEL.

JUKKA MÄKELÄ, UTAN TITEL.

A tergo sign. 2002. Olja och kollage på duk 50x70 cm.

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JOUKO KÄRKKÄINEN, "CURVE".

JOUKO KÄRKKÄINEN, "CURVE".

Väggelement 8 st., faner, 238x118 cm, à 60x60 cm.

Slutpris 1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
JYRKI PARANTAINEN, "57 OPTIONAL SPOTS TO CRACK THE BONE (2004)".

A tergo sign. på etikett. C-print på aluminium, 6/6, bildstorlek 63x80 cm.

Slutpris 1 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR