1010626
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
Stolar 6 st, rokoko, finland 1700 tal

Balusterformade ryggar. Svängda benen kopplade med H-kryss. Stolsitsarna märkta Ruuth. Bredd ca 45 cm. Total höjd 97-103 cm.

Slitage. Ommålade. Ställvis omfattande defekter. Kompletteringar.

Proveniens

Segerby gård, Pernå Finland.

https://svenska.yle.fi/artikel/2015/07/21/segersby-gard-vacktes-ur-tornrosasomnen

Slutpris
1 750
18 692
1 933
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Budhistorik (12 bud)
14 maj 2018 17:05
1 750 EUR
14 maj 2018 17:05
1 700 EUR
14 maj 2018 17:05
1 670 EUR
11 maj 2018 7:49
1 500 EUR
11 maj 2018 7:48
1 450 EUR