1036429
FLINTLÅSPISTOLER, ETT PAR, Spanien, Manuel Zuloaga, Madrid, tidigt 1800-tal.
FlintlÅspistoler, ett par, spanien, manuel zuloaga, madrid, tidigt 1800 tal

Valnötsstock med räfflat grepp och delvis graverade stålbeslag. Oktagonal och rund pipa med tillverkarstämplar och förgyllningar samt texten "D Herrad S". Låsblecket med gravering "Zuluaga". Förgylld krutpanna i form av mytologiskt djur. Bälteskrok. Laddstock i trä med ändan av horn. Längd 36 cm, pipan 20,5 cm

Smärre, åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestade.

Slutpris
3 400
36 428
3 764
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Budhistorik (12 bud)
10
14 maj 2018 17:21
3 400 EUR
11
14 maj 2018 17:21
3 300 EUR
10
14 maj 2018 15:09
3 200 EUR
9
13 maj 2018 19:25
1 750 EUR
8
11 maj 2018 14:46
750 EUR