1036542
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal
Schiavona, tidigt 1700 tal

Korgfäste med tumring i järn, kronformad knapp i mässing med dekor av grotesk mask. Tveeggad klinga med otydlig spansk inskription. Fästet med otydliga märken. Längd 112 cm, klingan 95 cm.

Åldersrelaterat slitage. Klingan med smärre rostangrepp och liten skada i spetsen.

Slutpris
1 200
12 817
1 325
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Budhistorik (4 bud)
14 maj 2018 18:56
1 200 EUR
10 maj 2018 23:09
1 150 EUR
6 maj 2018 17:41
820 EUR
3 maj 2018 21:34
800 EUR