Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SNÖGUBBE".
Slutpris 
6 200 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, KUBISTISK PORTRAIT.
Slutpris 
2 780 EUR
Utropspris 
2 200 - 2 500 EUR
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
Slutpris 
2 500 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Slutpris 
1 800 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
Slutpris 
4 000 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
TOPI RUOTSALAINEN, "HUDDLE".
Slutpris 
10 200 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Slutpris 
1 400 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
JUHANI LINNOVAARA, I GRYNINGEN.
Slutpris 
2 750 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
Slutpris 
850 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
ELLEN THESLEFF, olja på duk, signerad ET.
Återrop
Utropspris 
20 000 - 30 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Slutpris 
3 000 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
Slutpris 
1 200 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Slutpris 
1 450 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
Slutpris 
65 400 EUR
Utropspris 
60 000 - 80 000 EUR
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
Slutpris 
3 100 EUR
Utropspris 
3 000 - 4 000 EUR
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
Slutpris 
1 650 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
Slutpris 
5 200 EUR
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT AV RÖDHÅRIG KVINNA.
Slutpris 
2 710 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
Slutpris 
1 350 EUR
Utropspris 
1 600 - 1 800 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Slutpris 
25 000 EUR
Utropspris 
35 000 - 40 000 EUR
FRANZ KRÜGER,TILLSKRIVEN, HINDERHOPP.
Slutpris 
4 400 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
Slutpris 
1 400 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Slutpris 
2 900 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
Slutpris 
3 100 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "GERONIMO".
Slutpris 
5 205 EUR
Utropspris 
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
Slutpris 
3 200 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
Slutpris 
5 050 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
Slutpris 
1 530 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Slutpris 
2 000 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
PHILIPPE MOURANI, "BYKTVÄTT I MELLANÖSTERN".
Slutpris 
12 000 EUR
Utropspris 
3 500 - 4 000 EUR
JULIUS SERGIUS VON KLEVER, BJÖRKSKOG.
Slutpris 
12 000 EUR
Utropspris 
15 000 - 20 000 EUR
ARMRING, Bulgari, briljantslipade diamanter, 18K guld.
Slutpris 
5 400 EUR
Utropspris 
4 000 - 4 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris 
25 400 EUR
Utropspris 
10 000 - 12 000 EUR
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
Slutpris 
3 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
Slutpris 
690 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
Slutpris 
2 250 EUR
Utropspris 
1 200 - 1 500 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, MANPORTRÄTT (TROLIGEN MISHA KUDRYAVTSEV).
Slutpris 
1 850 EUR
Utropspris 
2 000 - 3 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
Slutpris 
4 000 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
Slutpris 
2 400 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
Slutpris 
3 100 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
Slutpris 
3 200 EUR
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets senare.
Återrop
Utropspris 
4 000 - 5 000 EUR
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
Slutpris 
200 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
Slutpris 
2 900 EUR
Utropspris 
1 800 - 2 200 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".
Slutpris 
20 200 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
Slutpris 
800 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris 
1 500 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris 
7 300 EUR
Utropspris 
4 500 - 5 000 EUR
UNTO KOISTINEN, "GREVINNA".
Slutpris 
3 267 EUR
Utropspris 
2 000 - 2 500 EUR
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
Slutpris 
2 988 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
Slutpris 
770 EUR
Utropspris 
600 - 800 EUR
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
Slutpris 
3 000 EUR
Utropspris 
5 000 - 6 000 EUR
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
Slutpris 
4 000 EUR
Utropspris 
6 000 - 8 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, 1840-TAL, Tsar Alexander II som ung.
Slutpris 
12 700 EUR
Utropspris 
8 000 - 10 000 EUR
KLOCKKED, 14K (56) guld i två färger, St Petersburg 1904-1912.
Slutpris 
1 349 EUR
Utropspris 
1 500 - 2 000 EUR
VILHO LAMPI, "FULA FLICKAN".
Slutpris 
12 100 EUR
Utropspris 
7 000 - 8 000 EUR
ALEXANDER KARLOVICH BEGGROV, STRANDLANDSKAP.
Återrop
Utropspris 
10 000 - 12 000 EUR
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
Slutpris 
1 410 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 500 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
Slutpris 
800 EUR
Utropspris 
1 000 - 1 200 EUR
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
Slutpris 
600 EUR
Utropspris 
800 - 1 000 EUR
MARIA WIIK, "KERSTIN".
Slutpris 
9 000 EUR
Utropspris 
10 000 - 15 000 EUR
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Slutpris 
3 600 EUR
Utropspris 
7 000 - 9 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "EN STOR BETA".
Återrop
Utropspris 
15 000 - 20 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
Slutpris 
2 800 EUR
Utropspris 
2 500 - 3 000 EUR