Helsinki Design Sale F197

Auktion: 31 maj - 13 juni, online.
Läs mer om auktionen här >

BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, stengods, signerat Kaipiainen.
Slutpris
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Slutpris
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
FÅTÖLJER ETT PAR, 1900-talets mitt.
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Slutpris
1 660 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Slutpris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VAS, keramik, Arabia 1900-1917 Finland.
Slutpris
580 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -89.
Slutpris
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VAS, keramik, "Fennia", Arabia 1900-1917 Finland.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
STUDIO 65, SOFFA för Gufram, Italien 1986.
Slutpris
1 950 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Slutpris
1 355 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Slutpris
1 387 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BRITA HEILIMO, vas, stengods signerad Arabia BH.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell K2-20, Idman 1950-tal.
Slutpris
754 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
COLLIER, 14K guld. "Tundra", Lapponia 1971.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ÖRHÄNGEN, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1998.
Slutpris
640 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, 14K guld. Lapponia 1975.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 14K guld. Lapponia 1994.
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman 1900-talet mitt.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Slutpris
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor ett par, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Slutpris
2 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
COLLIER, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1998.
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ARMBAND, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1999.
Slutpris
1 100 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BORDSLAMPOR, 2 st, modell EV 60, Itsu 1950-tal.
Slutpris
490 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Mystica", 14K guld. Lapponia 1977.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1900-talets mitt.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld. Lapponia 1973.
Slutpris
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KIM SIMONSSON, serveringsfat, porslin, signerad KIM 2013.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 600 - 2 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell AE-7055, Itsu 1960-tal.
Slutpris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Slutpris
6 350 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, "Bikupa" A331, Valaisinpaja.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Slutpris
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KIM SIMONSSON, skulptur, porslin, signerad KIM, numrerad 11/30.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, ett par, modell AE-9447-2, Itsu 1960-tal.
Slutpris
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KIM SIMONSSON, skulptur, signerad KIM, numrerad 30/30.
Slutpris
1 505 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, stolar, 6 st, "Nikke", Asko 1950-tal.
Slutpris
920 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Slutpris
3 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Slutpris
4 800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, signerad Kaipiainen. 1940-tal.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR