1183576
Tapio Wirkkala
(1915-1985)
Tapio wirkkala, kandelaber, numrerad "serieljusstake nonstop", silver, kultakeskus tavastehus 2007.

TAPIO WIRKKALA, KANDELABER, numrerad "Serieljusstake Nonstop", silver, Kultakeskus Tavastehus 2007.

Signerad TW. Numrerad 1/90. Längd 52 cm. Höjd 14 cm. Total vikt ca 527 g.

Smärre bruksslitage. En plastpropp saknas.

Proveniens

Jaakko Heikkilä, Kultakeskus.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
1 500
15 987
1 657
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (12 bud)
9
26 okt 15:13
1 500 EUR
10
20 okt 14:30
1 300 EUR
8
17 okt 23:37
1 150 EUR
9
15 okt 14:33
1 100 EUR
8
14 okt 23:05
1 000 EUR