1183579
Tapio Wirkkala
(1915-1985)
Tapio wirkkala, numrerade ljusstakar, två par, sterling silver, kultakeskus, tavastehus 1998.

TAPIO WIRKKALA, numrerade ljusstakar, två par, sterling silver, Kultakeskus, Tavastehus 1998.

Signerade TW. Numrerade 1/80 och 74/80. Höjd 12,5 cm. Total vikt ca 576 g.

Smärre slitage. En bottenskiva lös.

Proveniens

Jaakko Heikkilä, Kultakeskus.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
660
7 034
729
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
27 okt 16:22
660 EUR
9
27 okt 16:22
640 EUR
27 okt 16:21
620 EUR
9
27 okt 16:18
600 EUR
8
27 okt 16:18
580 EUR