1184174
Eliel Saarinen
(1873-1950)
Eliel saarinen, mÖblemang, 4 delar.

ELIEL SAARINEN, MÖBLEMANG, 4 delar.

Sannolikt Eliel Saarinen.
Ramverk i vitmålat trä med fast stoppad sits.
Soffans höjd 76 cm, bredd 172 cm. Stolarnas höjd 76 cm, bredd 54 cm. Bordets höjd 72 cm, ø 80 cm.

Ställvis omfattande slitage samt fläckar.

Proveniens

Munksnäs pensionat, Helsingfors.

Övrigt

https://sv.wikipedia.org/wiki/Munksn%C3%A4s_pensionat

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
600
6 320
666
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (3 bud)
12 okt 8:05
600 EUR
12 okt 8:04
500 EUR
11 okt 14:32
30 EUR