1185264
Alvar Aalto
(1898-1976)
Alvar aalto, soffa, modell 544, artek 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.

Sidorna i böjd björk. Fast stoppad klädsel på sits och rygg. Längd 140 cm. Sitthöjd ca 34 cm. Total höjd 65 cm.

Smärre bruksslitage. Stoppningen i ryggstödet har satt sig aningen. Nedsutten stoppning.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
2 000
20 895
2 235
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (15 bud)
26 okt 12:37
2 000 EUR
26 okt 12:36
1 400 EUR
26 okt 12:36
1 200 EUR
22 okt 11:32
1 001 EUR
21 okt 18:06
800 EUR