1186941
Finn Juhl
(1912-1989)
Finn juhl, fÅtÖlj, "chieftain" / "hövdingsstolen", niels vodder, danmark, 1960-tal.

FINN JUHL, FÅTÖLJ, "Chieftain" / "Hövdingsstolen", Niels Vodder, Danmark, 1960-tal.

Teakstomme med fast läderklädsel. Totalbredd 101 cm, höjd 93,5 cm. Bär tillverkarens brännstämpel: "Niels Vodder Cabinetmaker Copenhagen Denmark Design: Finn Juhl".

Omklädd, smärre skador på benen. Enstaka fläckar.

Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Slutpris
38 400
409 267
42 417
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
Budhistorik (41 bud)
15
27 okt 17:33
38 400 EUR
18
27 okt 17:33
38 200 EUR
15
27 okt 17:33
38 000 EUR
14
27 okt 17:33
38 000 EUR
15
27 okt 17:32
37 200 EUR