1186942
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, stolar, 5 st, "cowhorn chair", modell jh-505, johannes hansen, danmark 1950-60. formgiven 1952.

HANS J WEGNER, STOLAR, 5 st, "Cowhorn Chair", modell JH-505, Johannes Hansen, Danmark 1950-60. Formgiven 1952.

Mahogny, ryggbrickan med inlagda kilar av palisander, sitsar med flätad rotting. Sitthöjd 42 cm, bredd ca 58,5 cm, tot. höjd 74,5 cm.

Trasiga sitsar. Åldersrelaterat slitage och märken på benen.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman, född Tuominen, drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Övrigt

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
20 000
213 160
22 092
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Budhistorik (58 bud)
12
27 okt 17:46
20 000 EUR
27 okt 17:46
19 800 EUR
27 okt 17:45
19 600 EUR
12
27 okt 17:45
19 400 EUR
27 okt 17:43
19 200 EUR