Helsinki Design Sale F198

197 föremål
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Slutpris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, porslin, "Candy", signerad Rut Bryk 1970.
Slutpris
14 999 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
KATRI MATTILA, RYA, Helmi Vuorelma, Lahtis. Ca 185x115 cm.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, signerad Tapio Wirkkala Iittala -57.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAKLAMPA, modell AA71, Itsu 1950-tal.
Slutpris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SAARA HOPEA, HALSSMYCKE, unik, silver, Ossian Hopea, Borgå 1977.
Slutpris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, tvålflaska, 1930-tal.
Slutpris
1 050 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
CARLO NASON, takkrona, Murano 1960-tal.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Slutpris
7 800 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala 3825.
Slutpris
1 251 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VILJO HIRVONEN, golvlampa, modell H801, Valaistustyö.
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 1984.
Slutpris
840 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Slutpris
14 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
ALVAR AALTO, BORDSLAMPA, modell A703, Valaistustyö.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Slutpris
721 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad BRYK.
Slutpris
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ELIEL SAARINEN, MÖBLEMANG, 4 delar.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, Orno, 1950-tal.
Slutpris
1 820 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, GOLVLAMPA, Markaryd, 1960-/70-tal.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, signerad Taisto Kaasinen Arabia.
Slutpris
1 010 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, ett par, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 559, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Slutpris
6 820 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, modell 9459, Oy Taito Ab.
Slutpris
960 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR