Helsinki Design Sale F198

26 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, relief, porslin, "Candy", signerad Rut Bryk 1970.
Slutpris
14 999 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, tvålflaska, 1930-tal.
Slutpris
1 050 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Slutpris
7 800 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad BRYK.
Slutpris
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, signerad Taisto Kaasinen Arabia.
Slutpris
1 010 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris
6 820 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods signerad Bryk.
Slutpris
4 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skål, stengods, signerad KS Arabia.
Slutpris
1 830 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
MICHAEL SCHILKIN, dekorationsfat, stengods, signerad Schilkin 1942.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris
24 300 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1957-1959.
Slutpris
19 206 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekrationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
Slutpris
6 706 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR