Helsinki Design Sale F198

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

199 föremål
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, 14K guld, Lahtis, Finland 1973.
Slutpris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, modell 9459, Oy Taito Ab.
Slutpris
960 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BERTEL GARDBERG, ishink och silver isslev.
Slutpris
590 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KATRI MATTILA, RYA, Helmi Vuorelma, Lahtis. Ca 175x107 cm.
Slutpris
540 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, SKÄRM, Artek, 1900-talets mitt. Ca 180x170 cm.
Slutpris
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RITVA PUOTILA, konsttextil, "Vesuvius" Woodnotes 2007.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9013, Idman 1900-talets mitt.
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Slutpris
8 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, soffa, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Slutpris
1 010 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Slutpris
3 850 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANTTI NURMESNIEMI, soffbord, för G. Söderström 1980-tal.
Slutpris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1971.
Slutpris
1 802 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GOLVLAMPA, modell EN 25, Itsu, Finland 1950-tal.
Slutpris
3 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Slutpris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1963.
Slutpris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Adelta. Modellen formgiven 1963.
Slutpris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, Bordsskiva, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TIMO SARPANEVA, akvarell på rispapper, signerad TS -49.
Slutpris
880 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods signerad Bryk.
Slutpris
4 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skål, stengods, signerad KS Arabia.
Slutpris
1 830 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Slutpris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Slutpris
24 300 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Slutpris
19 206 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Slutpris
6 706 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR