Helsinki Design Sale F198

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

199 föremål
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELIEL SAARINEN, MÖBLEMANG, 4 delar.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 559, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANTTI NURMESNIEMI, soffbord, för G. Söderström 1980-tal.
Slutpris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Slutpris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Slutpris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAKLAMPA, modell AA71, Itsu 1950-tal.
Slutpris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, ett par, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 1984.
Slutpris
840 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BERTEL GARDBERG, ishink och silver isslev.
Slutpris
590 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, BORDSLAMPA, modell A703, Valaistustyö.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Slutpris
721 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, modell 9459, Oy Taito Ab.
Slutpris
960 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, signerad Taisto Kaasinen Arabia.
Slutpris
1 010 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Slutpris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1963.
Slutpris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RITVA PUOTILA, konsttextil, "Vesuvius" Woodnotes 2007.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, 14K guld, Lahtis, Finland 1973.
Slutpris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO HIRVONEN, golvlampa, modell H801, Valaistustyö.
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala 3825.
Slutpris
1 251 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Slutpris
8 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KATRI MATTILA, RYA, Helmi Vuorelma, Lahtis. Ca 185x115 cm.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR