536294
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)
Elin danielson-gambogi, porträtt av en ung dam.

Elin Danielson-Gambogi, Porträtt av en ung dam.

Sign. Olja på duk 155x103 cm.

Åldersrelaterat slitage. Liten tryckskada.

Övrigt

I en recension i Björneborgs Tidning 17.10.1911 av konstnären Elin Danielson-Gambogis 50-årsjubileumsutställning konstaterades att Danielson-Gambogi (1861–1919) är en utmärkt porträttmålare. I hennes verk syns trohet mot uppgiften, men samtidigt trohet mot den egna konstnärspersonligheten. Recensenten ansåg att Danielson-Gambogi inte öste ur sensualismens grumliga gölar utan ur en klar källa som har sitt ursprung i svalare breddgrader och flödar lugnt och återhållsamt. Enligt den samtida kritiken förhindrade troheten mot uppgiften innehållslös sentimentalitet och hon upplevdes vara trogen sin egen stil in i minsta detalj. Mot denna kritik är det intressant att betrakta det väl tilltagna porträttet av en ung kvinna som sitter rakryggad, men rofylld iklädd en klart ljusgrön aftonklänning med vackert fall. Avporträtteringen är dämpad och genom ljusets reflektioner framhävs modellens vackra hud i ansiktet och på armarna. Konstnären har lyckats fånga ungdomens klarhet i kvinnans ansikte, hennes personlighet och ett djup och en beslutsamhet i kvinnans blick. Känslan av ungdom och livets lätthet förstärks i målningen av en skir blombukett som står på bordet bredvid modellen och påminner om sommaren.
Professor Eliel Aspelin-Haapkylä skrev i sin dagbok 13.12.1911 att han tillsammans med sin fru Ida besökt konstnären Elin Danielson-Gambogi innan hon reste till Italien samma kväll. Elin Danielson-Gambogi som hade arbetat i konstnären Venny Soldan-Brofeldts ateljé hade precis blivit färdig med helfigursporträttet av den sittande aftonklänningsklädda unga kvinnan. Beställaren av målningen hade enligt Eliel Aspelin-Haapkylä velat ha porträttet som minne av sin ungdomsvän fröken Holmström som trolovat sig med en svensk man. Professor Aspelin-Haapkyläs beskrivning avser troligen just detta porträtt som nu är till salu.
Elin Danielson-Gambogi som bosatte sig i Italien var en populär porträttmålerska i Finland i början av 1900-talet. År 1911 målade Danielson-Gambogi sju porträtt under sin 8 månader långa Finlandsresa och under sin föregående resa år 1909 målade hon hela 12 porträtt på 9 månader. Sin allra sista resa till Finland företog Elin Danielson-Gambogi 1913 och även denna gick i porträttmåleriets tecken. Härefter gjorde första världskriget och de osäkra förhållandena i Finland att hon inte kunde resa till hemlandet trots väntande beställningar på porträttmålningar.

Utropspris
6 000 - 8 000 EUR