1258870

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, trädgårdsmöblemang, 5 delar, "aurinko-serien", artek 1960/1970-tal.

Alvar Aalto, Trädgårdsmöblemang, 5 delar, "Aurinko-serien", Artek 1960/1970-tal.

Bord modell 330. Vitmålad björk, gul centraldel med mässingslist. Diameter 100 cm. Höjd 70 cm. Stol modell 310. Bredd 43 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 83 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Färgbortfall. Senare skruv.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR