1306949

Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa johansson-pape, taklampa, modell 213-3, stockmann, orno, 1900-talets mitt. höjd 90 cm.

Lisa Johansson-Pape, taklampa, modell 213-3, Stockmann, Orno, 1900-talets mitt. Höjd 90 cm.

För tre ljuspunkter. Mässingsstomme, glaskupor. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 78 cm. Diameter ca 43 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Bubblor och tillverkningsrelaterade märken i glasen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z8
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
500
5 090
595
Utropspris
700 - 900 EUR
Budhistorik (5 bud)
25 apr 18:58
500 EUR
25 apr 18:58
450 EUR
25 apr 15:49
252 EUR
22 apr 22:16
220 EUR
15 apr 17:46
100 EUR