1309434

Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl gustaf hiort af ornäs, fåtölj, "siesta" tillverkare puunveisto oy - träsnideri ab, 1900-talets mitt.

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Siesta" tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Fast stoppad klädsel, rygg med knappar. Betsade ben. Bredd 72 cm, sitthöjd ca 42 cm, tot. höjd 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Torkad stoppning. Fläckar.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR