1317617

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert edelfelt, "pifferari".
Albert edelfelt, "pifferari".
Albert edelfelt, "pifferari".
Albert edelfelt, "pifferari".
Albert edelfelt, "pifferari".

Albert Edelfelt, "Pifferari"

Olja på duk 52x41,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Slitage.

B. Hintze 1942-44, nr 10.

Övrigt

Målningen är en kopia efter Bernhard Reinholds (1824-1892) verk. Reinhold var bl. a. Edelfelts och Gunnar Berndtsons lärare.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
5 500 - 6 500 EUR