1346902

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, patientsäng, tillverkare aug. louhen rautasänkytehdas ja valimo oy, åbo 1932.

Alvar Aalto, patientsäng, tillverkare Aug. Louhen Rautasänkytehdas ja Valimo Oy, Åbo 1932.

Grön metallram med fjädring samt vita plywood gavlar. Total längd 207 cm. Bredd 76 cm. Madrass storlek ca 190 x 76 cm.

Omfattande slitage. Rostangrepp. Färgbortfall. Senare skruvar och målning på gavlarna.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Pemars sanatorium.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

30
310
34
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
24 okt 16:34
30 EUR