Design Sale Helsinki F207

233 föremål
Soffbord, Oy Paul Boman Ab 1900-talets mitt.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Carl-Johan Boman, Bord, ab Boman oy, Åbo 1940-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Helena Koskivaara, rya, modell för Wetterhoff. Ca 125x90 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Louis Sparre, för Aktiebolaget Iris. Omkring 1900.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Hårgarnsmatta, 1930-tal. Ca 300x190 cm.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Kaj Franck, "Ringfat", glas, signerat Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Taklampa, modell LV3022, Valinte 1940-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Kauno S. Kallio och Arvid Rundberg, fåtöljer, ett par, 1902.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Mystica", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1965.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
Alfred William Finch, kruka, Iris 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Hårgarnsmatta, 1920/1930-tal. Ca 300x200 cm.
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Paavo Tynell, vägglampetter ett par, modell 7004S, Taito 1920-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Taklampa, modell ER 98/6, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Kaj Franck, fat, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Paavo Tynell, kandelaber, Taito / Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1940-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell, taklampa Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Gunnel Nyman, taklampor ett par, modell 50273 Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Helky Juvonen, Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1976.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Lotta Orkomies, Brosch, 18K guld. Tillander, Helsingfors 1969.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Björn Weckström, Brosch "Dinosaurus", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
550 - 700 EUR
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Bertel Gardberg, ljusstakar, ett par, Boda Finland.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Gunilla Jung, taklampor, ett par modell 1020, Stockmann Orno 1930-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Matti Martikka, gungstol, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
521 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Bordslampa, Taidetakomo Antti Hakkarainen 1930-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Kaj Franck, Vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Alfred William Finch, fat, ett par, Iris, kring år 1900.
Klubbat pris
282 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 775 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Taklampa, Itsu 1900-talet mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Birger Kaipiainen, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Alvar Aalto, fåtölj, "Tank", Artek 2008.
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Alvar Aalto, taklampa, modell A111, Valaisinpaja 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Bertel Gardberg, bordslampa, Finnmade Gardberg, Norrmark slöjd.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Yrjö Kukkapuro, golvlampa, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
2 101 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR