Daniel Sandberg

(Sverige, Född 1975)
Daniel Sandberg, fotografi signerad och numrerad 6/10 a tergo.

"Fields #11", 2008.
C-print monterad på glas 40 x 60 cm.

Proveniens

dep,art,ment, Stockholm.

Konstnär

Fotograf. Utbildad på Fotoskolan och Konstfack i Stockholm. Har främst blivit känd för sina bilder av föränderliga landskapet runt om i världen. Hans bildvärld kretsar kring hur människor lever och använder marken. Geopolitisk kritik. Människans påverkan på landskapet, genom jordbruk, odling, rekreation och utveckling av nya energikällor. Han har tidigare ställt ut på bland annat Trygve Lie Gallery, New York, Market Art Fair, Stockholm och Liljevalchs, Vårsalongen, Stockholm.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
8 000 SEK