325420
John Jon-And
(1889-1941)
John jon-and, "gullholmen".
John jon-and, "gullholmen".

"Gullholmen"

Signerad Jon-And. Utförd 1915. Duk uppklistrad på pannå 41,5 x 34,5 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

23 364 - 29 206 EUR

Klubbat pris:
155 000 SEK

Konstnärshuset, Stockholm," John Jon-And - Minnesutställning", 12-30 januari 1952, kat nr 3.
Konsthallen, Uppsala, "John Jon-And - Minnesutställning", 9 - 18 februari 1952, kat nr 22.
Claudelinska Konstgalleriet, Stockholm, 14-27 oktober 1978, kat nr 44.
Norrköpings Konstmuseum, "Svenskt avantgarde. kubism futurism purism nonfiguration från 10-talets genombrott till tiden efter andra världskriget", 1 juni-9 september 1979, kat nr 13, avbildad sid 18.
Norrköpings Konstmuseum, "Svenskt 10-tal", 8 juni-23 augusti, 1987, kat nr 48.
Bohusläns Museum, Uddevalla,"Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 april-11 juni 1995, avbildad omslag i färg.

Agneta von Zeipel, 'Bohuslän i kubistisk dräkt - två bilder av modernistpionjärerna Agnes Cleve och John Jon-And', artikel i "Bohuslän -Konst. Årsbok 1996", utgiven av Bohusläns hembygdsförbund och Bohusläns museum, omnämnd sid 41-42 samt avbildad helsida i färg sid 41.
Nils-Olof Olsson, "Västkusten genom konstnärens öga", avbildad i färg sid 130.
"Svenskt konstnärslexikon, III, Hahn-Lunderberg", 1957, omnämnd sid 304.

Kontakta specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst
+46 (0) 739 400 827