12
325662
Carl Palme
(1879-1960)
Carl palme, "solfläckar" (porträtt av konstnärens första hustru anna uggla).

"Solfläckar" (Porträtt av konstnärens första hustru Anna Uggla)

Monogramsignerad och daterad -10. Duk uppklistrad på pannå 75 x 61 cm.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 673 - 5 841 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK

Kristinehamns Konstmuseum, "Paris tur och retur - svenska och norska Matisseelever", 12 maj - 26 augusti 2007, avbildad helsida i färg sid 98.
Lillehammers Konstmuseum, "Paris tur och retur - svenska och norska Matisseelever", 8 september - 18 november 2007, avbildad helsida i färg sid 98.

Övrigt

Carl Palme var son till grundaren av Djursholms Villastad, bankdirektören Henrik Palme, och barndomshemmet Svalnäs är idag Blomsterfondens gästhem/äldreboende. Carl Palme valde tidigt konstnärsbanan och studerade redan i början av 1900-talet i London vid Slade School of Fine Art och reste därefter till München där han skrev in sig vid Vasilij Kandinskijs målarskola. Till Paris kom Palme redan 1907och fick snabbt god kontakt med Matisse mycket tack vare att han redan som liten lärt sig franska. Palme blev Matisse första svenska elev och han var också den som tog initiativ till och påverkade mästaren att starta Académie Matisse, en målarskola dit framförallt svenska och norska konstnärer sökte. Innan första världskrigets utbrott besökte Palme ofta Positano nära Neapel där han målade intensivt. 1914 övergick han alltmer till att producera färgträsnitt, han skar ut sina motiv i mahogny, lind, päron och körsbärsträ - en stock för varje färg, ofta fem färger, ibland upp till tolv färger. I målningen ”Solfläckar”,d aterad 1910 briljerar han med sitt Matisse-påverkade måleri när han fångar sin första hustru Anna på promenad.

Kontakta specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst
+46 (0) 739 400 827