13
325425
Agnes Cleve
(1876-1951)
Agnes cleve, "kvinna vid staffli" (självporträtt vid staffliet).

"Kvinna vid staffli" (Självporträtt vid staffliet)

Signerad Agnes Cleve och daterad 1911. Duk 64 x 74 cm.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

17 523 - 20 444 EUR

Klubbat pris:
270 000 SEK

Norrköpings Konstmuseum, "Agnes Cleve", 5 juni-21 augusti 1988, kat nr 4, avbildad i katalogen.
Bohusläns Museum, Uddevalla, "Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 april - 11 juni 1995.
Mjellby Konstmuseum, "De berömda och de glömda - Kvinnliga svenska modernister 1900-1930", 11 juni-3 september 2006, avbildad helsida i färg sid 13.
Norrköpings Konstmuseum, "De berömda och de glömda- Kvinnliga svenska modernister 1900-1930", 15 oktober 2006-7 januari 2007, avbildad helsida färg sid 13.
Sävstaholms slott, Vingåker, "I en ny tids anda - Kvinnliga modernister från 1900 till 1930", 19 juni - 15 augusti 2004, avbildad i färg sid 32.

Övrigt

Även stämpelsignerad a tergo.

Kontakta specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst
+46 (0) 739 400 827