24
325653
Albert Abbe
(1889-1966)
Albert abbe, "modell".
Albert abbe, "modell".
Albert abbe, "modell".

"Modell"

Signerad Abbe och daterad Paris -21. Duk 69 x 43 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 673 - 7 009 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Salongen 1922", 1-20 april 1922. Kat nr 36, upptagen som "Madonna".
Per Ekström Museet, Mörbylånga, Nordiskt Avantgarde", 4 augusti - 1 september 1996.

Övrigt

Albert Abbe var en mångsidig konstnär som i allra högsta grad var mottaglig för tidens internationella strömningar utan att förlora sin egen särart och personlighet. Han föddes 1889 i Helsingborg där han studerade på Tekniska skolan till 1906. Efter en tid vid Althins målarskola i Stockholm fortsatte han sin utbildning i Berlin innan han 1910 började på Academie Colarossi i Paris. Därifrån tog han med sig intryck från de nya konstriktningarna tillbaka till Sverige, främst från expressionismen och kubismen. Tillbaka i Sverige blev han som en av medlemmarna i konstnärsgruppen "De tolv" en tidig representant av modernismen i södra Sverige. Bland de andra skånska målarna och skulptörerna som ingick i "De tolv" fanns namn som Jules Schyl, Pär Siegård och Tora Vega Holmström och deras grupputställningar introducerade modernismen i Skåne.

Under det tidiga 1920-talet återvände han till Paris och spenderade åren 1921-22 som elev på Andre Lhotes ritskola i Paris, auktionens nummer "Modell" är målad under denna period. I verken från 1920-talet är Lhote och kubismens inflytande på Abbe tydlig både i formspråket och palettens färgskala. Från ungdomens experimentella och temperamentsfulla måleri finns hans starka personliga uttryck kvar i hans senare naturalistiska motiv där han framför allt är känd för sina landskap från den skånska västkusten, speciellt vintermotiven.