27
325655
Martin Åberg
(1888-1946)
Martin Åberg, "klostret", innsbrück.

"Klostret", Innsbrück

Signerad Martin Åberg. Utförd 1922. Pannå 49 x 68,5 cm. Skiss a tergo.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 921 - 3 505 EUR

Klubbat pris:
25 000 SEK
Proveniens

Tidigare i fru Estrid Ericsons (grundare av Firma Svenskt Tenn) samling, Strandvägen 5 A, Stockholm.

Gummessons Konsthandel, Stockholm, 1927.
Thielska Galleriet, Stockholm, 26 december 1978- 28 mars 1979.

Övrigt

Martin Åberg föddes i Ljusnarsberg i Västmanland. Sporadiskt följde han 1911-17 undervisningen vid Carl Wilhelmsons och Valands konstskolor i Stockholm respektive Göteborg.

För Åbergs konst blev landskapet den outsinliga inspirationskällan. Han genomkorsade Sverige från norr till söder, inte så mycket för att göra traditionella landskapsvyer utan mer för att söka en landskapstyp som överensstämde med med hans egen, närmast panteistiskt färgade livssyn. Så kände han en speciell dragning till det öländska karga landskapet i söder med Alvaret liksom överhuvudtaget ödsliga kustlandskap med sin låga horisont, de oroliga himlarna, landskap där människan inte syntes ha någon plats.

I denna mäktiga natursyn kan man säga att han delvis fullföljer traditionen från konstnärsförbundarna (Karl Nordström, Nils Kreuger och Eugene Jansson m.fl.).

Hans målningssätt kunde vara spontant, direkt (alla prima) men lika ofta undergick hans målningar en lång "mognadsprocess" i ateljén där han bearbetade de på olika sätt med skrapningar, schumringar, lasyrer, fördrivningar osv, inte alltid till fördel för färgen som kunde förlora mycket av sin ursprungliga fräschör.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801