50
325676
Adja Yunkers
(1900-1983)
Adja yunkers, stilleben med ljus.

Stilleben med ljus

Signerad Yunkers och daterad under passepartout. Tempera på papper(?) 47,5 x 33,5 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 752 - 2 336 EUR

Tilläggslista

Omfattas inte av följerätt/No droite de Suite(d)

Proveniens

Ursprungligen i Lil Yunkers (konstnärens hustru) samling, Stockholm.

Arthur Lundkvist, "Adja Yunkers" (förord).

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801