68
325637
Carl Palme
(1879-1960)
Carl palme, landskap rapallo.
Carl palme, landskap rapallo.

Landskap Rapallo

Monogramsignerad CP och daterad -15. Duk 60 x 69 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 752 - 2 336 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Tidigare i Johanna Oscarssons samling.

Kristinehamns Konstmuseum, "Paris tur och retur - svenska och norska Matisseelever", 12 maj - 26 augusti 2007, avbildad i katalogen helsida i färg sid 99.
Lillehammers Konstmuseum, "Paris tur och retur - svenska och norska Matisseelever", 8 september - 18 november 2007, avbildad i katalogen helsida i färg sid 99.

Övrigt

Carl Palme var en nyckelfigur för modernismens genombrott inom den svenska konsten. Efter korta vistelser på Slades School of Art i London 1900 och på Munchenerakademien 1901 började han studerade som första nordiska konstnär för Kandinsky vid målarskolan Phalanx i München. Där blev han mottaglig för de nya signalerna i konstlivet och inspirerades starkt av Kandinskys målarteknik. Han var senare både initiavtagare samt den första svenska eleven i Matisses nystartade skola vid Rue de Sevres som senare bytte till större lokaler vid Boulevard des Invalides. Genom Palme blev Matisses skola en samlingsplats för de svenska konstnärer som hade begett sig till Paris för att studera. Bland eleverna fanns namn som Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Leander Engström och Arvid Fougstedt.

Med undantag för Palmes tid vid Matisse-akademien och kortare Sverigebesök så blev Italien hans hemvist och arbetsplats under åren 1904-14 där han ofta målade landets olika landskap. I sina memoarer "Konstens Kariatyder" beskriver han hur han redan 1906 målde i Rapallo, då tillsammans med sin före detta lärare Kandinsky som han av en slump hade mött där.