71
325734
Sven Deurell
(1904-1967)
Sven deurell, porträtt av gosse med rött hår.

Porträtt av gosse med rött hår

Signerad Deurell. Duk 77 x 63 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 336 - 2 921 EUR

Övrigt

Sven Deurell var en poet som uttryckte sig genom sin konst, besläktad med kolorister som Ivan Agueli och Karl Isakson. Teckningen reducerade han tidigt till ett minimum och koncentrerade sig på att beskriva sina motiv med färgernas inneboende kraft. Mjukt färgskimrande motiv som följde impressionisternas stil, men med en strävan att nå en visuell upplevelse bortom det enkla och självklara som ögat förmår att se. Han studerade vid Valands målarskola i Göteborg och hade Tor Bjurström som sin lärare och var således samtida med flera av de idag mer namnkunniga Göteborgskoloristerna, Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg och Inge Schiöler. På 1940-talet ställde han ut ett flertal gånger på Färg och Form i Stockholm.