74
325635
Mollie Faustman
(1883-1966)
Mollie faustman, "flicka med röd hatt".

"Flicka med röd hatt"

Signerad M.T. Pannå 64 x 49,5 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 752 - 2 336 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK

Riksförbundet för bildande konst, "I lärverk" våren 1940".

Övrigt

Under utbildningen på Valands konstskola i Göteborg 1905-1908 försummade inte Moliie Faustman en endaste timme för den uppskattade läraren Carl Wilhelmson. Hon ansåg att nattsömn var onödigt eftersom den hindrade arbetet ! Efter Valand beger hon sig till Paris och studerar för Matisse, återvänder till Sverige och debuterar på Hallins konsthandel i Stockholm och ställer sedan ut tillsammans med "Optimisterna" på 1920-talet. Sin första separatutställning hade hon 1931 på Konstnärshuset. Hon fick positiva recensioner och man skrev "Mollie Faustman målar modernt - hon har inte förgäves gått i lära hos Matisse". Faustman skildrade framförallt barn och deras värld, ofta var det hennes egna barn Tuttan och Hampe som fick stå modell. I "Flicka med röd hatt" sitter Tuttan på stranden och låter solen värma hennes sommarbruna kropp.