79
325440
Agnes Cleve
(1876-1951)
Agnes cleve, "blomsterstilleben".

"Blomsterstilleben"

Signerad A Cleve och daterad -16. Duk 57 x 50 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

23 364 - 29 206 EUR

Konstnärshuset, Stockholm, "John Jon-And", 12-30 januari 1952, kat nr 8.
Bohusläns Museum, Uddevalla, "Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 april - 11 juni 1995.