91
325742
Agda Holst
(1886-1976)
Agda holst, "utsikt från min ateljé".

"Utsikt från min ateljé"

Signerad Agda Holst och daterad 1927. Utförd i Paris. Pannå 34 x 24,5 cm.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

2 103 - 2 336 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Proveniens

Tidigare i textilkonstnärinnan Ingar Peterzéns samling, Östra Boulevarden, Kristianstad.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Den otroliga verkligheten - 13 kvinnliga pionjärer", 13 oktober 1994 - 8 januari 1995.
Säfstaholms slott, Vingåker, "En saklig betraktelse om svenskt måleri under 1920-talet", omnämnd i katalogen sid 65.

"Konst i svenska hem", band 7, upptagen sid 386 under samling 650: "Textilkonstnärinna Ingar Peterzén, Östra Boulevarden 31, Kristianstad".