96
325785
Franciska Clausen
(1899-1986)
Franciska clausen, "contre-composition (composition neoplasticiste) /  (hommage a mondrian)".

"Contre-Composition (Composition Neoplasticiste) / (Hommage a Mondrian)"

Signerad FC. Utförd i Paris 1928-29. Gouache 22 x 17,5 cm.

Utropspris:

300 000 - 350 000 SEK

35 047 - 40 888 EUR

Klubbat pris:
265 000 SEK
Proveniens

Tidigare i konstnären och professorn i konstvetenskap Oscar Reutersvärds samling, Lund.
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Galleri Samlaren, Stockholm, "Neoplasticism", september 1951, kat nr 7.
Kunstföreningen, Köpenhamn, "Franciska Clausen - Retrospektiv utställning", 25 januari - 16 februari 1964, kat nr 72.
Maison du Danemark, Paris, "Franciska Clausen", 27 april - 28 maj 1978, avbildad i katalog helsida sid 23.
Kunstföreningen, Köpenhamn, "Franciska Clausen", 8 september - 30 september 1978, avbildad i katalog helsida sid 21.
Fyns Kunstmuseum, Odense, "Franciska Clausen", 1978.
Skive Museum, "Franciska Clausen", 1978.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "De danske - profiler i dansk konst under 1900-talet", 12 oktober 1984 - 6 januari 1985, kat nr 35, omnämnd i katalog sid 116, 130.
Malmö Konsthall, "De danske", 1985, kat nr 35.
Mjällby Konstgård, "I Légers ateljé", 10 juli - 2 oktober 1994, kat nr 401 avbildad i katalog helsida i färg sid 177.
Kunstmuseet Trapholt, Kolding, "Franciska Clausen - Retrospektiv", 1 mars - 21 april 1996, kat nr 63, avbildad i katalog helsida i färg fig 22.
Orgaard Museum, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921- 1931", 11 februari - 12 juni 2011, avbildad i katalog sid 277.
Kunstmuseet Brundlund slot, " Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921- 1931", 25 juni - 23 oktober 2011, avbildad i katalog sid 277.

Troels Andersen & Gynther Hansen, "Franciska Clausen", 1974, avbildad helsida, sid 81 (bilden felvänd).
Lea Virgine, "Andra hälften av avantgardet 1910-40", 1981, sid 160.
Finn Terman Frederiksen, "Franciska Clausen - Udlandsårene 1899-1931", 1987, omnämnd sid 107.
Finn Terman Frederiksen, "Franciska Clausen - I 'de kolde skuldres land' 1932-1986", 1988, jfr färgbild sid 108.

Övrigt

Franciska Clausen arbetade tillsammans med Piet Mondrian 1929-30. Många av hennes kompositioner från de åren är starkt påverkade av den holländske "de stijl-konstnärens" enkla neoplasticism. Några gouacher från denna tid är en hyllning till Mondrian och ett uttryck för hennes stora beundran för konstnären.

Utförd som serigrafi ca 1980. Serigrafin utfördes som bilaga till en bibliofil-upplaga på 199 ex av Oscar Reutersvärds bok om Otto G Carlsund som gavs ut 1988.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801