382522
Hilding Linnqvist
(1891-1984)

Trumpetblommor

Stämpelsignerad Hilding Linnqvist. Gouache och akvarell 86 x 60,5 cm.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

14 863 - 17 836 EUR

Klubbat pris:
100 000 SEK
Proveniens

Färg och Form, Stockholm.
Förvärvad från ovantstående 1991.

Thomas Millroth, "Konst på Astra", 1997, avbildad helsida i färg sid 13.

Övrigt

Blommor var ett ledmotiv livet igenom för Hilding Linnqvist och han kände till alla deras olika namn och arter. Med musikens lyrik trollade han fram deras stämning och byggde upp en färgskönhet med en förnimmelse av doft i sina målningar. På 1920-talet tillkom små naivistiska blomstermotiv där varje blomma nogsamt skildrades, små förgätmigej, färgstarka ringblommor och tagetes. Under hela sitt liv återkom han till genren, men stilen kom med tiden att förändras, penselföringen blev allt mer upplöst och luftig. Motiven arrangerades på en byrå eller i ett fönster med vaser, skålar och blommor som ofta trängdes sida vid sida. "Trumpetblommor" är med stor sannolikhet målad vid Gardasjön där Linnqvist tillbringade sommaren 1968. I Moderna museets samling finns den monumentala "Villaentré vid Gardasjön", där samma bord, krus och vitkalkade huspelare återfinns. Bordet är täckt av trumpetblommor i rött och vitt, krusen och flaskorna är uppställda tillsynes utan eftertanke, vilket förstås inte är fallet. Med varma och jordnära färgtoner skapas ett litet mästerverk i gouache och akvarell. I Astras konstsamling har Hilding Linnqvist en särskild plats eftersom Håkan Mogren blev nära vän med konstnären som han hyste stor respekt för.