Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

182 föremål
1. HARLEY-DAVIDSON FLSTC Heritage Softail Classic, årsmodell 1997.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
65 000 - 75 000 SEK
2. Henning Petri, bägare, silver, Nyköping 1701. Karolinsk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
3. Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
4. Gustaf Möllenborg, coasters, fyra stycken, silver, Stockholm 1825.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
6. Arvid Floberg, ragusked, förgyllt silver, Stockholm 1783.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
8. Isak Trybom, dessertgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1763. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
11. Matknivar, 12 st, sköldpadd och silver, Sverige omkring 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. GAB, bestickuppsättning 206 delar, silver, Stockholm 1920-/1930-tal. Rokoko-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
14. CG HALLBERG, skålar, ett par, silver, Stockholm 1934 och 1935.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
15. Olle Ohlsson, tekanna, silver, Stockholm 1998.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
16. MATTA, semiantik Heris/Gorovan/Karadja, ca 380,5 x 209 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
21. TALLRIK, fajans. Rörstrand, Stockholm 15/3 1745.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
24. Piero Fornasetti, tallrikar, 6 st "Cammei", Milano, Italien.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
26. SERVISDELAR, 47 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. TALLRIKAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
28. ASSIETTER, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, sen 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
30. SERVIS, 152 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
61 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
31. STEMCUPS ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
33. Lorentz Sparrgren, "Ullere sund, Vestergötland".
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
34. ENGELSK KONSTNÄR, 1600-TAL. Yngling med dosa.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. OKÄND KONSTNÄR, 1600-TAL. Minnesbild av avlidet barn.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Barn med skallra.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
39. Jenny Nyström, Riddaren och vallflickan.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
40. Jadwiga Uminska, Kortspelaren.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
41. Peter Dahl, "Tjock och smal".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
42. Eric Johansson, "Selbstmorderin".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
43. Bengt Carlberg, "Shimmy".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
44. Marie-Louise Ekman, I badrummet.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
45. Marie-Louise Ekman, Utan titel.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
46. Martin Wickström, "Fuck You!".
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
51. Karel Appel, Utan titel.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
52. Lucio Fontana, "Portrait d'Antonin Artaud".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
53. CHAMPAGNESTRUTAR, sex stycken snarlika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
54. GLAS, tre stycken olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
55. VINGLAS, nio stycken. England, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
57. SELTERGLAS, 14 stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
58. VATTENGLAS, 12 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
59. PROVGLAS. 1800-tal. Dekor av förslag på olika graverade bårder.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
60. VINGLAS, 16 stycken. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
66. STOLAR, 12 st (6+6), tillskrivna Johan Lindgren, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
67. STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. SULLASTOLAR, fyra stycken, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
72. VÄGGBORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
73. SLAGBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. FÄLLBORD, England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
75. FÄLLBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. LJUSKRONA, för sex ljus, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
81. LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
82. LJUSRING, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
83. AMPEL, för ett ljus, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
86. KANDELABER, för två ljus, Sverige, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
87. KANDELABER, för tre ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
92. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
93. SYBARON, Tula, tidigt 1800-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. SMÖRASK MED LOCK, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
95. SALTKAR, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1827.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Piero Fornasetti, bricka, Milano, Italien, 1990-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
97. Piero Fornasetti, obelisker / bordslampor, 2 st snarlika, Milano, Italien.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. DOPFAT, sannolikt Danmark, 1700-tal, barock.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
100. FAT, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK