1121676
BÖHLMARKS LAMPVARUFABRIK, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938

Stomme av mässing, totalt nio ljuspunkter i två etage, två blästrade glasskärmar, tillverkade vid Pukebergs glasbruk, diameter 44 cm, total höjd ca 108 cm.

Slitage, sprickor, nagg, avslag.

Placering: Frihamnen 16 A, 417 55 Göteborg - Z4

Sune Ambrosiani, Pukebergs Glasbruk 1871-1946, Minnesskrift utgiven av styrelsen för AB Arvid Böhlmarks lampfabrik, Stockholm 1946, se snarlik modell "krona, dubbelblästrat glas, kröjslad dekor, år 1938" avbildad pl. XLVII.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
750
71
80
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
4 jul 18:52
750 SEK
4 jul 18:51
700 SEK
4 jul 18:50
650 SEK
4 jul 18:49
600 SEK
4 jul 18:49
550 SEK