1132057
SVÄRD - YATAGAN / YATAGHAN, 3 st, ottomanska, Turkiet sannolikt 1800-tal.
 yataghan, 3 st, ottomanska, turkiet sannolikt 1800 tal

Järn och valross; dekor med gravyrer och inläggningar, bl a arabisk skrift, ställvis guldinläggningar. Total längd 68, 72 och 73 cm. Balja till mellanstora, mässing,spår av försilvring.

Åldersrelaterat slitage. Skador. Lagningar.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
3 000 SEK