Möbler Fåtöljer & Soffor
1149441
KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, sent 1700-tal.

Målade och bronserade. Skuren dekor av löpande hund. Fast stoppad rygg och sits Broderad klädsel. Sitthöjd ca 37 cm. Rygghöjd 88 cm.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. En instabil karmstol pga trorrsprickor.

Anna Heathcote-Ball
Anna Heathcote-Ball
+46 (0)760 52 23 55

Utropspris
8 000 SEK