Glas Servisglas
1157096
SERVIS, 23 delar, glas, Murano, Venedig, Italien, 1900-talets mitt.
Servis, 23 delar, glas, murano, venedig, italien, 1900 talets mitt

Delvis turkos glasmassa med dekor av luftbubblor. Bestående av:
1 skål, diameter 27,5, höjd 7 cm
1 tillbringare, höjd 21 cm
8 glas, höjd 14 cm
12 glas, höjd 10 cm.

Slitage. Repor. 2 större glas med mynningsnagg.
Mindre glas i något varierande utförande.
Ett objekt med skador medföljer, diameter 13, höjd 4,5 cm.

Utropspris
4 000 SEK