Konst Fotografi
1157426
Gisèle Freund
(1908-2000)
GisÈle freund, fotografi signerat och stämplat, porträtt av andré malraux.

GISÈLE FREUND, fotografi signerat och stämplat, porträtt av André Malraux.

André Malraux (1901 - 1976), 1938-39. Färgfotografi framtaget till portfolion ”Au pays des visages” publicerad i Washington DC 1977 av Edition Lunn Gallery/Graphics International Ltd. 10 Numrerad 8/30. Upplaga 30 + 6 AP/PP.
Varje fotografi är signerat och copyrightstämplat och numrerat samt monterat med passepartout.
Dye transfer print, bildyta 30,2 x 20,5 cm. Bladstorlek 46 x 35,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itineraires” , 1991, avbildad.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Utropspris
5 000 SEK