Konst Klassisk svensk konst
1157696
Gustaf Rydberg
(1835-1933)
Gustaf rydberg, olja på duk, signerad

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad.

Landskap med fiskare på sjö. 44 x 65 cm.

Gulnad fernissa, något krackelerad, märken efter spännram.

Övrigt

Ett tidigt verk, utfört omkring 1855-57. Ej listad i H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925. Motivet är troligtvis hämtat från Småland. 1852-57 studerade Rydberg på Konstakademien i Köpenhamn där han bodde hos den danske landskapsmålaren F. C. Kiærskoe. Av honom lärde sig Rydberg den detaljerade redogörelsen och kompositionen med kulissträd i förgrunden. Mellan 1857-59 studerade Rydberg på Konstakademien i Stockholm och mellan 1859-64 i Düsseldorf.

Rydbergs definitiva genombrott ägde rum i samband med 1866 års allmänna industriutställning i Stockholm, idag känd som Nordiska utställningen då endast utställare från de nordiska länderna deltog. Rydberg ställde ut tre landskapsmålningar. Utställningen hölls i den tillfälliga industrihallen på nuvarande Kungsträdgården och i det nyöppnade Nationalmuseum på Blasieholmen. Rydbergs målningar väckte uppmärksamhet och kommenterades bl. a. av den norske konstkritikern Lorentz Dietrichson i Ny Illustrerad Tidning (H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925, s. 45). Genom utställningen fattade Karl XV intresse för Rydbergs måleri, vilket ledde till att Rydberg flera gånger blev inbjuden till Ulriksdal samt till försäljningar och ett par beställningar. Samma år belönades Rydberg med agréeskap vid Konstakademien. 1868 inbjöds Rydberg av Karl XV på en resa till Norge och följande år finansierade kungen Rydbergs vistelse i Norge tillsammans med Edvard Bergh.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Utropspris
10 000 SEK